LT Tea - шаблон joomla Новости

Kalite Kontrol Programı

05 Nisan 2007 tarih ve 26484 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Kuruluş ve Çalışma Esaslarını düzenleyen Yönetmelik ve Ülkemizde kurulan ilk ürün Konseyi olan UZZK’nın ilk faaliyeti; Ülkemizde ambalajlı Zeytinyağı pazarına yönelik Kalite Kontrol Programını hazırlayarak uygulamaya başlamak olmuştur. Uluslararası Zeytin Konseyi’nin (COI) hedef Pazar ülkelerde promosyon faaliyetleri kapsamında uyguladığı Kalite Kontrol Programına benzer şekilde hazırlanan bu program ile markasına ve kalitesine güvenen Zeytinyağı üreten Firmalarımız ile anlaşmalar imzalanarak bir beyaz liste oluşturulmuştur. 2009 yılından beri uygulanan bu programa imza atan:

-Ant Gıda (Fora Zeytinyağı),
-Ana Gıda (Komili, Kırlangıç Zeytinyağı),
-Marmara Birlik,
-Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği,
-Ticaret ve Sanayi Kontuarı(Kristal Zeytinyağı),
İle ambalajlı zeytinyağı pazarının yaklaşık %80’ini oluşturan bir kapasiteye ulaşılmıştır.
Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi olarak böyle bir programı uygulamaya koymaktaki amacımız: yukarıda isimleri geçen ülkemizin çok önemli, her biri uzun yıllardan beri kalitesini ispat etmiş, tüketici güveni oluşturmuş köklü firmalarımızın yanısıra, daha küçük ölçekli, bölgesel anlamda satış yapan ancak ulusal ve uluslararası mevzuata uygun üretim yapmanın yanısıra, kaliteye önem veren ve sürdürülebilir kalite anlayışını benimseyen Butik üretim yapan firmalarımızı da anlaşmaya dahil ederek, Türk zeytinyağı sektöründe kalitenin ön plana çıkartılması ve hem kaliteyi benimseyen firmalarımızın ve hem de tüketicilerimizin korunmasıdır.

Nitekim sektörde büyük ses getiren söz konusu programa bölgesel zeytinyağı üretimini küçük ölçekli yapan aşağıdaki firmalarımız da dahil olarak anlaşma metnini imzalamışlardır.
-Damlıca Gıda,
-Ekbir,
-Özgün Gıda,
-Ömer Faruk Kantarcı Halefleri,
-Semercioğlu,
-Tariş Zeytin A.Ş
-Zeytin İskelesi
Bu program; 2011 yılında İstanbul’da yapılan Uluslararası Zeytin Konseyi’nin 17. Olağanüstü Dönem Toplantısı sırasında IOC tarafından kabul edilerek uluslararası bir boyut kazanmıştır. Yani bu programa üye olan firmalarımızın ürünleri, hem ulusal hem de uluslararası ticarette kalitelerine onay verilen markalar konumuna gelmektedirler.
Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin zeytinyağı sektöründe kalite alt yapısının geliştirilmesine yönelik çalışmaları, farklı boyutlarda oluşturulan faaliyetler ve projeler ile devam etmektedir. Örnek vermek gerekir ise;
-Piyasada yasal olarak tek yetkili olan GTH Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü ile yakın bir işbirliği çerçevesinde; Kalite Kontrol Programı’na üye olmasa da; piyasada satılan zeytinyağlarından gelen şikayetler UZZK tarafından değerlendirilerek numune alınmakta, kalite ve saflık analizleri yaptırılarak kontrol edilmekte; taklit ya da tağşiş tespit edilir ise gereken yasal prosedür için Bakanlığımıza bilgi verilmektedir.
-Yine bu kapsamda, GTH Bakanlığımızda Zeytinyağı İhtisas Laboratuvarlarının oluşturulması için yapılan proje ile; Ankara ve İzmir İl Kontrol Laboratuvarlarının ihtiyacı olan alet ve ekipmanlar alınarak kendilerine teslim edilmiş, personeline eğitim verilmiş ve 2 adet uzman yurtdışına gönderilmiştir.
-Yine UZZK’nın 2008 yılından beri uyguladığı bir faaliyet ise; kamu ve özel sektör laboratuvarlarının gelişmesine katkı sağlamak üzere uygulanan “UZZK Yeterlilik Testi” düzenlenmesidir. Bu kapsamda, laboratuvarlarımızın zeytinyağı analizlerinde yeterliliklerinin artması , Laboratuvar Kalite Yönetim Sistemi olan TS EN ISO 17025 standardı doğrultusunda yeterlilik testlerine katılım koşulunun yerine getirilmesi ama en önemlisi kamu laboratuvarlarımızın gelişmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Zeytinyağı; meyse suyu gibi zeytin meyvesinden sıkıldığı haliyle tüketilebilen tek bitkisel yağ olduğundan ve her zaman kıymetli bir yağ olduğundan maalesef taklit ve tağşiş konusunda mazisi ilk çağlara kadar uzanmaktadır. Zeytinyağının rantından faydalanmak isteyenler her zaman olmuştur, olmaktadır. Sağlıklı beslenmeye olan katkıları kadar lezzet unsuru da dikkate alınarak sağlıklı nesiller yetiştirmek için halkımızın bu ürünü doğru tanıması, sağlıksız koşullarda ambalajlanan ya da satılan tağşişli ürünlerden uzak durabilmesi için UZZK’nın kalitesine onay verdiği markaları kullanmasını öneriyoruz.

Güncel Liste;

 • Ant Gıda (Fora Zeytinyağı)
 • Ana Gıda (Komili, Kırlangıç Zeytinyağları)
 • Damlıca Gıda (Damlıca Zeytinyağı)
 • Ekbir (Ekbir Zeytinyağı) 
 • Özgün Gıda (Özgün Zeytinyağı)
 • Ömer Faruk Kantarcı Halefleri (Selme Zeytinyağı)
 • Marmara Birlik (Marmara Birlik Zeytinyağı)
 • Tariş Zeytin ve ZeytinYağı Birliği (İlkel, Moskonisi, Eskisi Gibi, Eolia, Aivaly Zeytinyağları))
 • Ticaret ve Sanayi Kontuvarı (Kristal Zeytinyağı)
 • Özgün Gıda (Özgün Zeytinyağı)
 • Semercioğlu (Semerci Zeytinyağı)
 • Tariş Zeytin A.Ş (Aurum, İncecik ve Kidonia Zeytinyağları)
 • Zeytin İskelesi (Zeytin İskelesi Zeytinyağı)
 • Poyraz (Poyraz Gıda Tarım Turizm İnş.San. ve Tic.Ltd.Şti.)