LT Tea - шаблон joomla Новости

Naturel Sızma Zeytinyağı

Naturel Sızma Zeytinyağı, hiçbir kimyasal ya da ısıl işlem görmeden, doğrudan zeytin meyvesinden elde edilen zeytinyağıdır. Doğada bu şekilde tüketilebilen tek bitkisel kaynaklı yağ olduğu için de duyusal özellikler dediğimiz tat ve nefaseti birçok koşula bağlı olarak değişebilmektedir. 

Gıdaların tadı ve kokusu, tüketici tercihlerinde son derece etkili olduğundan Uluslararası Zeytin Konseyi (IOC); zeytinyağının duyusal özelliklerini tesbit etmede kullanılabilmesi için bir dizi standart oluşturmak için çalışmalarını 1980’li yıllarda başlatmış, 1989 yılında uygulamaya koymuş ve birtakım iyileştirmeler yaparak tüm dünyada zeytincilik sektörünün faydalarına sunmuştur.

Uzun yıllardan beri yapılmakta olan bilimsel çalışmalar göstermiştir ki zeytinyağının kalitesi oluşmaya aslında daha zeytin fidanları dikilmeden önce başlamaktadır. Yani zeytin fidanlarının dikileceği arazinin konumu, deniz seviyesine göre yüksekliği, toprağın yapısı, rüzgarı alış şekli, yağmur alma süresi ve miktarı, güneşlenme süresi ve hava sıcaklığı, dikilecek zeytin fidanının varyetesi dediğimiz çeşidi; daha sonra o zeytinlikten alacağımız zeytinyağının kalitesi üzerinde son derece etkili olmaktadır.

Günümüzde yukarıda bahsettiğim konularda hata yapan pek çok ülke (Arjantin, Tunus,…gibi) bunun bedelini uluslararası ticarette rekabet edemediği için çok ağır bir şekilde ödemektedir.
Zeytin ağacı, en uzun yaşayan ve yaşatan bir ağaç olduğu için başlangıçta yapacağımız hatanın bedeli bazen çok yüksek olabilmekte, geri dönüşü ise hem zaman ve hem de ekonomik olarak çoğu zaman mümkün olamamaktadır. Zeytinliğimizi oluşturup zeytin hasadına başladıktan sonra tabii ki zeytinyağının tat ve nefaseti ile kimyasal özellikleri uyguladığımız ya da yapamadığımız gübreleme (doğal ya da suni gübre), budama, damlama sulama, salma su verme ya da hiç sulama yapılmamasına, zeytin zararlıları ile mücadele edilmesine, hasat zamanına ve hasat şekline, toplandıktan hemen sonra fabrikada işlenmesine, fabrikanın teknolojisine bağlı olarak değişiklikler gösterebilecektir.

Durun ! Daha bitmedi….. Zeytinyağı elde edildikten sonra plastik bidonda mı depolandı ya da 18 C’yi geçmeyen paslanmaz çelik tanklarda hava ile teması kesilerek mi saklandı? Market raflarında satılıncaya kadar spot ışıklarının altında uzun sure bekledi mi ya da hiç bekletilmeden bir tüketici tarafından satın mı alındı? Ev Hanımı, büyük paralar ödeyerek satın aldığı zeytinyağını mutfağında banko üzerinde uzun sürede mi tüketti ya da serin, temiz bir dolapta mı muhafaza etti? Zeytinyağının kalitesini etki eden ne kadar çok etken var değil mi? Sağlıklı zeytinyağı ya da sağlıklı yağ tüketmek için dikkat etmemiz gereken ne kadar çok husus var değil mi?
Aslına bakarsanız konu zeytinyağı olunca, gerçekten tüketicin kafasının son derece karışık olduğunu görüyoruz.. Kimi zeytinyağı ambalajında “erken hasat” yazıyor, kimisinde “taş baskı”. Bazıları ürünün “zeytin sütü” olduğunu söylüyor, bir diğeri “soğuk baskı” derken birileri ise “aman zeytinyağını ısıtmayın, kızartma yapmayın yanar” diyor. Peki sıradan bir ev hanımı olarak bunlardan hangisine inanacağız? Sağlığımıza özen gösteren, tat ve nefasete önem veren bir ev hanımı ne yapmalı?
1. Öncelikle şunu bilmeliyiz ki zeytinyağını da diğer gıdalarda olduğu gibi mutlaka Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından izinli, kontrolleri yapılmış ambalajlı ve markalı ürünleri tercih ederek satın almalıyız. Asla “köylüden”, “saf zeytinyağı” “has zeytinyağı” gibi safsatalara inanmamalıyız. Çünkü zeytinden elde edilen her yağ yemeklik özelliğinde olmayabilir. Naturel Sızma zeytinyağı kalitesinde olması için, kimyasal, fiziksel ve duyusal özelliklerinin standartlarımıza uygun olduğunun kontrol edilmesi gerekir. Beyaz tenekede, plastik şişede, yollarda, hijyenik olmayan kontrolsuz koşullarda üretilen zeytinyağını satın almayınız.

2. Riviera zeytinyağı, en kaliteli bitkisel yağdan bile çok daha fazla kalitelidir. Çünkü zeytinyağı rafine edilse bile ana yapısı (yağ asitleri kompozisyonu) çok dengeli olduğundan zeytinyağını kolay kolay bozamazsınız. Çünkü aynı zamanda Riviera zeytinyağı naturel zeytinyağı ile karıştırılarak hazırlandığından hem doğal yağda çözünen A, E , D vitaminlerini içerir ve hem de tat ve kokusu çok hafif olduğu için zeytinyağına alışık olmayanlar tarafından daha kolay tüketilebilir. Özellikle sıcak yemeklerde, kızartmalarda Riviera zeytinyağını kullanmalıyız.

3.Mutfağında “zeytinyağlılar” adı altında yemekleri olup da ayçiçek yağı ile pişirilen bir başka ülke mutfağı yoktur sanıyorum. Oysa zeytinyağı bir grupa mal edilemeyecek kadar kalitesi yüksek bir yağdır. Yani zeytinyağı ile pişirilen kuzu yahni, kurabiye ya da baklava çok daha lezzetli ve besleyici olacaktır. Zeytinyağının yanma sıcaklığı diğer bitkisel yağlarda olduğu gibi 230-240 C civarındadır. Oysa fritözlerde kızartma sıcaklığı en fazla 180 C dolayında gerçekleşmektedir. Yani zeytinyağının yanması diye bir şey söz konusu olamaz.
Tam aksine doğal antioksidan miktarı ve dengeli kompozisyonu nedeniyle tam da kızartmada mutlaka Riviera zeytinyağı kullanılmalıdır.

4.Yukarıda bahsettiğim gibi, zeytinin hasat zamanı zeytinyağının tat ve nefaseti üzerinde etkilidir. Erken hasat ama ne kadar erken? Ülkemizde erken hasat adı altında henüz yağlanması tamamlanmamış, duyusal özellikleri çoğu zaman kusurlu (odunumsu, ham,…)
zeytinyağları satılmaktadır. Zeytinyağı kalitesi üzerinde uzun yıllardan beri çalışan bir tadım ve kalite Uzmanı olarak ben erken hasat değil “İdeal hasat” zamanı tanımını öneriyorum. Çünkü hasat zamanı zeytinyağının meyvemsiliği, acılığı ve yakıcılığı üzerinde son derece etkilidir. Zeytin, olgunlaştıkça önce yeşilden sarıya döner daha sonra da hafifçe pembeleşerek koyu şarabi renkten siyaha doğru değişen bir süreçle olgunlaşır. Ülkemizde zeytinin çeşidine, o yılın iklim özelliklerine bağlı olarak bu süreç ekim aylarından aralık ayı sonuna kadar devam eden bir sürede gerçekleşir. İdeal hasat zamanında toplanan zeytinden elde edilen zeytinyağının meyvemsiliği bazen yeşil elma, badem, taze kesilmiş çimen, yeşil domates ya da enginar aromasını anımsatırken acılığı ve yakıcılığı da onun ne kadar sağlığımıza faydalı olduğunun bir kanıtı gibidir.
İyi zeytinyağı parfüm gibidir. Nasıl ki parfümde beğendiğimiz markayı zevkle kullanıyorsak, zeytinyağında da sizin içinizi ferahlatan, kullanmaktan zevk aldığınız zeytinyağı sizin için iyidir. Yani ülkemizin güvenilir markalarını tercih ederek beğendiğiniz tadı ve lezzeti sizlere sunan zeytinyağı sizin için en uygun zeytinyağıdır.